Jak powinien wyglądać prawidłowy sen dziecka?
Prawidłowy sen dziecka zaczyna się od procesu zasypiania, następnie utrzymywania snu, aż do wybudzenia o poranku. Jeżeli dziecko ma zapewnioną odpowiednią ilość snu, powinno obudzić się dopiero rano. Większość dzieci zasypia w ciągu 20 minut od położenia się do łóżka. To jak długo zasypia dziecko, zależy od tego jak bardzo zmęczone jest jego ciało i umysł, ale również od tego, jakie czynności wykonywane są w ciągu dnia oraz wieczorem. Stałe rytuały przed snem, pomogą dziecku się wyciszyć przed snem i łatwiej zasnąć. Dzieci przebudzają się również w nocy, lecz mogą nie mieć świadomości, że nie śpią. Pokój dziecka powinien być tak przygotowany, aby dziecko mogło samodzielnie zasnąć, po nocnym przebudzeniu.
Nasze wskazówki:
1. Wprowadź rutynę przed snem
Regularna rutyna przed snem, rozpoczynająca się o tej samej porze każdego dnia, pomaga dziecku wzorowo przespać noc. Kolacja, kąpiel, bajka w łóżku przed snem i każde dziecko poczuje, że to już pora na sen. W przypadku starszych dzieci rutyna może obejmować cichą rozmowę, na temat tego jak dziecko spędziło dzień, następnie chwila relaksu w samotności, przed zgaszeniem światła.
2. Relaks przed snem
Zachęcaj dziecko do relaksu przed snem. Starsze dzieci mogą odprężyć się czytając książkę, słuchając spokojnej muzyki lub ćwicząc spokojne oddychanie. Jeżeli dziecko zasypia dłużej niż 30 minut, może to oznaczać, że potrzebuje więcej czasu na wyciszenie przed zgaszeniem światła i pójściem spać.
3. Przestrzegaj regularnych godzin snu i czuwania
Pamiętaj, aby drzemka dziecka w ciągu dnia odbywała się o regularnych porach i nie przekraczała 2 godzin. Pomoże to w utrzymaniu prawidłowego zegara biologicznego Twojego dziecka. "Grafiku" należy przestrzegać codziennie, nawet w weekendy i święta. Jest to niezmiernie ważne nie tylko dla prawidłowego snu dziecka, jak i rodziców.
4. Drzemka starszych dzieci powinna być krótka
Większość dzieci przestaje drzemać w wieku 3 - 5 lat. Jeżeli Twoje dziecko skończyło 5 lat i nadal drzemie w ciągu dnia, postaraj się, aby drzemka nie trwała dłużej niż 20 minut i nie odbywała się później niż wczesnym popołudniem. Dłuższe i późniejsze drzemki, mogą utrudnić dziecku zasypianie wieczorem.
5. Upewnij się, czy Twoje dziecko czuje się bezpiecznie w nocy
Jeżeli twoje dziecko boi się spać samo w swoim pokoju lub boi się ciemności, wynagrodź je za każdym razem, kiedy samo prześpi noc w swoim łóżeczku. Możesz też zamontować w pokoju dziecka lampkę nocną, która emituje delikatnie światło, które nie zakłóca snu dziecka. Pomocna może być również spokojna muzyka - kołysanki. Unikanie przerażających filmów, seriali, programów telewizyjnych i gier komputerowych, pomoże dziecku przespać noc, bez nocnych koszmarów.
6. Sprawdź oświetlenie oraz hałas w sypialni dziecka
Upewnij się, czy sypialnia Twojego dziecka nie jest zbyt jasna lub zbyt głośna, aby twoje dziecko mogło spokojnie się wyspać. Co najmniej godzinę przed snem wyłącz wszelkie ekrany, ponieważ niebieskie światło emitowane przez wyświetlacze telewizorów, komputerów, smartfonów czy tabletów obniża poziom melatoniny i opóźnia senność. Zaleca się całkowicie zrezygnować ze wszelkich ekranów w pokoju dziecka. Jasne światło na godzinę przed porą snu dziecka, może mieć taki sam wpływ na małe dzieci.
7. Unikaj zegarów
Jeżeli twoje dziecko często sprawdza godzinę, przesuń zegar w inne miejsce lub zachęć je, aby spoglądało w inne miejsce, gdzie nie widzi godziny z pozycji łóżka.
8. Właściwa porcja kolacji, we właściwym czasie
Dopilnuj, aby twoje dziecko zjadło kolację o odpowiedniej porze, w odpowiedniej dla dziecka ilości. Uczucie głodu lub przepełnienia, może spowodować, iż dziecko będzie bardziej czujne w nocy lub jego sen będzie niekomfortowy. Może to również utrudniać zasypianie. Kolacja powinna być lekka i nie powinna zawierać dużych ilości cukru. Zdrowe śniadanie o poranku, pomoże uruchomić zegar biologiczny dziecka, we właściwym czasie.
9. Zapewnij dziecku dostęp do dużej ilości naturalnego światła w ciągu dnia
Zachęcaj dziecko, aby w ciągu dnia, zwłaszcza rano, zapewnione miało jak największą ilość naturalnego światła. Jasne, słoneczne światło tłumi melatoninę i pomaga dziecku prawidłowo się obudzić, zniwelować uczucie senności podczas dnia oraz dobrze zasnąć wieczorem.
10. Unikaj kofeiny oraz cukrów
Kofeina znajduje się nie tylko w kawie, której dzieci zazwyczaj nie piją, ale również w herbacie, czekoladzie, napojach energetycznych oraz coli. Zawierają one również dużą ilość cukrów. Dopilnuj, aby Twoje dziecko nie spożywało późnym popołudniem oraz wieczorem posiłków lub napojów zawierających kofeinę i dużą ilość cukrów, ponieważ wyzwalają u dzieci dodatkową energię, co znacznie utrudni zasypianie oraz spokojny sen.
Kiedy zmartwienia mają wpływ na sen dziecka?
Jeżeli twoje dziecko ma zmartwienia i problemy, które uniemożliwiają mu relaks przed snem, skorzystaj z poniższych wskazówek.
Jeśli istnieje szybka recepta na problem Twojego dziecka, możesz sobie z tym poradzić od razu, jeszcze przed snem dziecka. Natomiast jeżeli rozwiązanie problemu Twojego dziecka wymaga więcej czasu, zaakceptuj uczucia i emocje dziecka i spokojnie zaplanuj poranne rozwiązanie problemu, mówiąc: "Nie martw się, teraz spokojnie zasypiaj, a rano o tym porozmawiajmy i zastanówmy się, jak rozwiązać ten problem."